Türk Tabipler Birliği, üniversiteler ve yurtların pandemi koşullarına uygun şartlar oluşturulmadan açıldığını açıkladı. TTB’nin işte o raporu Üniversiteler, bir buçuk yıl süren uzaktan eğitimsizliğin ardından açıldı, açılıyor.

1. Üniversiteler ve Üniversite Yurtları Pandemi Tedbirleri Alınmadan Açıldı


Temel eğitimde olduğu gibi üniversitelerde de yüz yüze tam zamanlı eğitim esas kabul edilmelidir. Üniversite, öğrencileri mesleğe ve yetişkin yaşamına hazırlayan bir yaşam alanıdır. Bu nedenle yüz yüze ... Haberin Devamını Oku..Üniversiteler ve Üniversite Yurtları Pandemi Tedbirleri Alınmadan Açıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 3 Eylül 2021 tarihinde üniversitelerdeki COVID-19 tedbirlerini ve eğitim süreçlerinin çerçevesini belirleyerek açıklamıştır. Genelgede, eğitimin mümkün olduğu kadar yüz yüze yapılacağı, ancak salgının gidişatına göre uzaktan eğitime veya gerekirse hibrit eğitime geçileceği bildirilmiştir. Ancak YÖK’ün belirlediği bu çerçeveye göre hangi üniversitelerin ne kadar önlem aldığı veya uyduğuna dair bir açıklama yapılmamıştır. Salgının başından itibaren ısrarla söyledik: Salgın genelgeler veya Twitter açıklamaları ile yönetilemez. Ancak bilimsel veriler eşliğinde gerekli tedbirleri alarak ve uygulayarak yönetilebilir.

Uyarı ve Öneniler

Üniversitelerin açılması ile ilgili yapılan açıklamalar ve uygulamalarda şimdiye kadar tespit ettiğimiz başlıca hususlar ve önerilerimiz aşağıda sunulmuştur: