Google'ının satışlarının %30'a kadarını çekmesini durdurmak için dava açan Android uygulama üreticileri, güveni azalıyor mu?

Geçtiğimiz yıl “Fortnite” yapımcısı Epic Games'in de aralarında bulunduğu geliştiriciler, Apple ve Google tarafından işletilen en büyük iki mobil uygulama mağazasını hedef aldı. Eleştirmenler, ücreti gereksiz yere yüksek, geliştiricilere toplu olarak yılda milyarlarca dolara mal olan ve tekel gücüne sahip iki büyük teknoloji şirketinin bir işlevi olarak görüyor.%30 oranının, pazar gücünün bir sonucu olarak değil, "App Store'u ilk başlattığında neredeyse tesadüfen" belirlendiğini söyledi.

Google, davalarda ortaya çıkan Google belgelerine göre, kurallarının ve ücretinin gerekçesi olarak benzer gizlilik ve güvenlik avantajları argümanları yaptı ve Apple'ın komisyon seviyelerindeki liderliğini uzun süredir takip ediyor.

Google'ın ABD mobil uygulama pazarındaki daha küçük payıyla, davacıların Google'a karşı başarılı olmak için argümanları yeniden çerçevelemeleri gerekebilir. Gonzalez Rogers, Epic'in herhangi bir komisyona meydan okumasının Apple'a karşı mantıksız bir konum olduğunu ve Epic'in iPhone üreticisinin tekelci olduğuna dair net bir kanıt sunmadığını söyledi.

Google'a karşı açılan dava başından beri daha zordu. Google, tekel argümanından uzaklaşarak diğer kaynaklardan uygulama yüklemeyi mümkün kılar. Ayrıca tarihsel olarak bazı politikalarını uygulamada daha hoşgörülü olmuştur.

Google, Epic ve Play Store operatörüne dava açan diğer geliştiricilerin avukatları yorum yapmayı reddetti. ABD eyaletleri tarafından ilgili bir davanın açılmasına yardımcı olan Utah'ın başsavcısı, kararı gözden geçirdiğini söyledi.